The Babolat Pure Drive 2025 continues the legacy of the world's most popular racquet. New NF³ technology enhances feel and comfort while delivering explosive power.
Editor Rating
7.0Power
9.0
Control
6.0
Spin
7.0
Comfort
7.0
Maneuverability
7.0
Stability
7.0
Overall
7.0
User Rating (1 ratings)
6.0Power
8.0
Control
6.0
Spin
4.0
Comfort
7.0
Maneuverability
4.0
Stability
7.0
Overall
6.0
Technical Specifications
| Head Size | 100 sq in |
| Weight (Unstrung) | 295 g |
| Weight (Strung) | 310 g |
| Balance | 320 mm |
| Swingweight | 322 |
| Stiffness (RA) | 69 |
| String Pattern | 16x19 |
| Beam Width | 23/26/23 |
| Length | 27" |
| Grip Sizes | 4 1/8 (L1), 4 1/4 (L2), 4 3/8 (L3), 4 1/2 (L4) |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet

