The Head Speed MP 2026 delivers an exceptional blend of power and control for intermediate to advanced players. Updated with Auxetic 2.0 technology for improved feel and responsiveness.
Editor Rating
8.0Power
8.0
Control
8.0
Spin
7.0
Comfort
8.0
Maneuverability
8.0
Stability
7.0
Overall
8.0
User Rating (1 ratings)
8.0Power
5.0
Control
5.0
Spin
7.0
Comfort
5.0
Maneuverability
8.0
Stability
5.0
Overall
8.0
Technical Specifications
| Head Size | 100 sq in |
| Weight (Unstrung) | 295 g |
| Weight (Strung) | 310 g |
| Balance | 320 mm |
| Swingweight | 320 |
| Stiffness (RA) | 64 |
| String Pattern | 16x19 |
| Beam Width | 23/24/21 |
| Length | 27" |
| Grip Sizes | 4 1/8 (L1), 4 1/4 (L2), 4 3/8 (L3), 4 1/2 (L4) |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet

