The Yonex VCORE 100 2023 is designed for spin-oriented players. VDM technology in the shaft reduces vibration for improved comfort while generating heavy topspin.
Editor Rating
8.0Power
7.0
Control
8.0
Spin
9.0
Comfort
8.0
Maneuverability
8.0
Stability
7.0
Overall
8.0
User Rating (0 ratings)
0.0Power
0.0
Control
0.0
Spin
0.0
Comfort
0.0
Maneuverability
0.0
Stability
0.0
Overall
0.0
Technical Specifications
| Head Size | 100 sq in |
| Weight (Unstrung) | 290 g |
| Weight (Strung) | 305 g |
| Balance | 315 mm |
| Swingweight | 316 |
| Stiffness (RA) | 63 |
| String Pattern | 16x19 |
| Beam Width | 23/25.5/22 |
| Length | 27" |
| Grip Sizes | 4 1/8 (L1), 4 1/4 (L2), 4 3/8 (L3), 4 1/2 (L4) |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet

