The Babolat Pure Aero 2023 is the ultimate spin machine. Updated with SMAC dampening technology for improved comfort while maintaining its legendary spin and power.
Editor Rating
8.0Power
9.0
Control
6.0
Spin
9.0
Comfort
6.0
Maneuverability
7.0
Stability
7.0
Overall
8.0
User Rating (0 ratings)
0.0Power
0.0
Control
0.0
Spin
0.0
Comfort
0.0
Maneuverability
0.0
Stability
0.0
Overall
0.0
Technical Specifications
| Head Size | 100 sq in |
| Weight (Unstrung) | 295 g |
| Weight (Strung) | 310 g |
| Balance | 320 mm |
| Swingweight | 324 |
| Stiffness (RA) | 67 |
| String Pattern | 16x19 |
| Beam Width | 23/26/23 |
| Length | 27" |
| Grip Sizes | 4 1/8 (L1), 4 1/4 (L2), 4 3/8 (L3), 4 1/2 (L4) |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet

