The Head Speed MP 2024 features Auxetic technology for sensational feel. A versatile racquet that excels for all-around players seeking a blend of power and control.
Editor Rating
8.0Power
8.0
Control
8.0
Spin
7.0
Comfort
7.0
Maneuverability
8.0
Stability
7.0
Overall
8.0
User Rating (0 ratings)
0.0Power
0.0
Control
0.0
Spin
0.0
Comfort
0.0
Maneuverability
0.0
Stability
0.0
Overall
0.0
Technical Specifications
| Head Size | 100 sq in |
| Weight (Unstrung) | 295 g |
| Weight (Strung) | 310 g |
| Balance | 320 mm |
| Swingweight | 318 |
| Stiffness (RA) | 63 |
| String Pattern | 16x19 |
| Beam Width | 23/24/21 |
| Length | 27" |
| Grip Sizes | 4 1/8 (L1), 4 1/4 (L2), 4 3/8 (L3), 4 1/2 (L4) |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet

