The Yonex EZONE 100 2025 features updated Isometric head shape technology for an expanded sweet spot. Combines forgiveness with excellent power for all levels of play.
Editor Rating
8.0Power
8.0
Control
7.0
Spin
7.0
Comfort
9.0
Maneuverability
8.0
Stability
8.0
Overall
8.0
User Rating (0 ratings)
0.0Power
0.0
Control
0.0
Spin
0.0
Comfort
0.0
Maneuverability
0.0
Stability
0.0
Overall
0.0
Technical Specifications
| Head Size | 100 sq in |
| Weight (Unstrung) | 295 g |
| Weight (Strung) | 310 g |
| Balance | 320 mm |
| Swingweight | 318 |
| Stiffness (RA) | 64 |
| String Pattern | 16x19 |
| Beam Width | 23/25.5/22 |
| Length | 27" |
| Grip Sizes | 4 1/8 (L1), 4 1/4 (L2), 4 3/8 (L3), 4 1/2 (L4) |
Comments
No comments yet.
Sign in to rate this racquet

